Polonia DX Award - Artykuły: NAWIJANIE BALUNA 1:4 GUANELLA
Polonia DX Award
 
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA
FORUM
DO POBRANIA

REGULAMIN PDXA
Regulamin
Rules
Условия
Regeln

REGULAMIN PDXA UHF/VHF
Regulamin UHF/VHF
Rules UHF/VHF

DYPLOMY PDXA
Rejestr przynanych dyplomów
Galeria przyznanych dyplomów

Galeria
Artykuły
Linki
DX Cluster
Szukaj
Kontakt
Event Calendar
Baza stacji PDXA
PDXA Cluster
Musisz zalogować się, aby móc dodać Spot.

Brak Spotów
HAM Search
Szukaj znaku w bazie
QRZ.com

QRZ.pl
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 157
Najnowszy użytkownik: HF3P
Ostatnio Widziani
sp3ol 3 dni
sp3sfs10 tygodni
sp3HVZ28 tygodni
SP3PL36 tygodni
SP9ADU41 tygodni
PDXA001SP144 tygodni
dm7tm58 tygodni
SP3OEH70 tygodni
SQ3KNV70 tygodni
Admin77 tygodni
Ranking stacji / Ratings of the station
Stacja / Call signGłosów / Votes
M0EAB1


Klinij TUTAJ aby zagłosować! / Click HERE to vote!
Sponsorzy
LZ3HI-Gold Print Service
VPA SYSTEMS
naszywki
Nawigacja
Artykuły » Techniczne » NAWIJANIE BALUNA 1:4 GUANELLA
NAWIJANIE BALUNA 1:4 GUANELLA

Minęło trochę czasu od wykonania przeze mnie delty wg przepisu Artura M0PLK i chciałem trochę zająć się tematem dopracowania baluna 1:4 Guanella, który znajdował się w mojej wersji anteny. Mój stary balun był nawinięty na dwóch rdzeniach T-130-6, po 17 zwoi bifilarnie drutem w emalii 0,8. Antena działała zadowalająco jak na antenę wielopasmową, ale w „miarę jedzenia apetyt rośnie”.  Pomysł z przerobieniem baluna podsunął mi sam autor anteny, więc zabrałem się do roboty.

Użyłem  rdzeni T-130-6 które kupiłem na stronie: www.ham-radio.urbasket.eu , do nawinięcia uzwojeń użyłem nowego drutu w emalii fi 0,8. Nie jest to krytyczne, można użyć drut o innej średnicy 0,8-1,2. Na jeden rdzeń potrzeba 2x75cm tegoż drutu. Najważniejszą zmianą w nawinięciu jest włożenie jednego druta do koszulki. Najlepsza w tym przypadku jest koszulka PTFE (teflonowa), która jest nisko stratna. Ja użyłem koszulki termokurczliwej, bo akurat taką miałem. Należy pamiętać aby nie była to w żadnym wypadku koszulka igielitowa, bo się nie nadaje do tego. Koszulkę nałożyłem na jeden z dwóch wcześniej uciętych drutów i za pomocą płomienia zrobiłem to co trzeba z koszulką J

Drugą ważną zmianą w nawinięciu uzwojenia jest skręcenie dwóch drutów ze sobą, jeden skręt co 3cm, da to nam impedancję uzwojenia około 100 ohm. Najprostszym sposobem równego skręcenia jest włożenie dwóch końców drutów do wkrętarki ręcznej i przytrzymanie szczypcami dwóch przeciwległych drutów, mamy wtedy równomiernie skręcone i pełną kontrolę nad odległością skrętów od siebie. Po takim skręceniu, nie trzeba dodatkowo sklejać  drutów taśmą, bo i tak się już trzymają do kupy. Po skręceniu ale jeszcze przed nawinięciem na rdzeń podłączamy do dwóch końców opornik bezindukcyjny 100 ohm i sprawdzamy za pomocą np. MAX6 impedancję uzwojenia najpierw na paśmie 20m a potem na 10m. Powinien być taki sam odczyt impedancji – 100 ohm. Jeśli impedancja maleje to znaczy, że trzeba bardziej skręcić przewód, jak rośnie to odwrotnie, znaczy że jest skręcony za mocno.

Skręcanie nie jest priorytetem, najważniejszą zmianą jest włożenie jednego przewodu do koszulki. Nawinięcie dwóch przewodów (w tym jeden w koszulce) bez skręcania i tak przyniesie wymierne korzyści. Skręcenie ma na celu uzyskanie idealnej impedancji 100 ohm uzwojenia, bez tego i tak mielibyśmy około 105 ohm.

Nawijamy rdzeń tymi drutami (około 15 zwoi), lutujemy według schematu baluna Guanella (szczegóły w artykułach PDXA) i cieszymy się idealnie wykonanym balunem 1:4. Należy tylko pamiętać aby uzwojenia na obu rdzeniach były nawinięte w tą samą stronę oraz aby uzwojenia były równo ułożone. Estetyka wykonania skutkuje dobrymi efektami.

Dziękuję Arturowi M0PLK za pomoc i cierpliwość w przerobieniu rdzenia.

Maciej SQ4KOO

A oto kilka zdjęć:

 

Obrazy artykułów: image001.png

Obrazy artykułów: image004.jpg

Obrazy artykułów: image006.jpg

Obrazy artykułów: image008.jpg

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?